Menü
SEPET

Eskitme Boyaları

Eski görünüme sahip eşyalara bayılıyorsanız ancak aynı zamanda yeni ve sorunsuz olmalarını tercih ediyorsanız size bir fikirle geldik: Eskitme boyası. Eski eşyaların yıpranmış iskeletleri ile birlikte, tahtakurularını da evinize taşımanıza gerek kalmadan kolaylıkla retro mobilyalara sahip olabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde istediğiniz görünüme yalnızca boya ve malzemelerini kullanarak erişmeniz oldukça basittir. Aşamalarını ve ipuçlarını sizler için derledik.

Öncelikli olarak yüzeyin iyi örtme ve kapatma özelliğine sahip akrilik boya ile tamamen kaplandığından emin olun. Bu sizin astarınız olarak görev yaparak üzerinde rahat çalışmanıza olanak tanıyacaktır. Astar katını boyarken cömert davranmanızı tavsiye ederiz; alttan açıkta kalmış olan küçük de olsa alanlar görüntüyü bozacaktır. Astarı üniform şekilde her yere güzelce yedirip uyguladıktan sonra kurumaya bırakın. Tamamen kuruması, üzerine uygulanacak olan boya katıyla birbirine karışmaması açısından önemlidir. Eğer ‘kaba’ ve doğal bir görünüm arzuluyorsanız, fabrikadan çıkmış gibi duran bir mobilya istemiyorsanız, astar öncesindeki zımparalama aşamasını es geçebilirsiniz. Pürüzlü yüzey, sandığınızdan daha dekoratif durarak belki de neredeyse rüstik görünüm elde etmenizi sağlayabilir. Bu aşamada astar için basit bir fırça kullanabilirsiniz. Zira fırça izleri üzeri kapanacağından önemsenmeyebilir.

Bu noktada sizi iki alternatif uygulama bekliyor. Birincisi ve zahmetlisi zımpara yöntemidir. Boya katmanlarının üzerine uygulanan gelişigüzel zımpara, boyanın eski ve dökülmüş bir görünüm almasını sağlayarak vernik altından ‘retro’ görüntü verecektir. Ancak zımparalama işi hem zaman hem de emek açısından dezavantajlı olabilir. Ayrıca usta olmayan bir elde boya zımparalayarak eski görünüm verme işlemi istenenin çok uzağında sonuçlara da yol açabilir. Zira bu yöntemde desenleme işi tamamen uygulayıcının inisiyatifindedir. Aynı zamanda istenen görünümü elde edene kadar bu işlem basamaklarını tekrar tekrar uygulamak durumunda kalabilirsiniz. Yani her katman boyadan sonra zımpara, ardından boya, ardından zımpara… Sonucunda ortaya çıkan görüntü gerçekten de emeğin karşılığıdır. Bu metot gerçekten en sıradan ahşabı dahi en doğal yoldan çarpıcı hale getirmenizi sağlayacaktır.

İkinci yöntem ise pratik hobicilerin gözdesidir. Eskitme tipte boyalar, sizi zımparalama işi, ahşap tozları ve riskten uzak şekilde kolay yoldan sonuca ulaştırabilir. İstediğiniz tonda boyanın üzerine eskitme boyaları ince katmanlar halinde uygulayarak eşyanızı retro akımın bir parçası haline getirebilirsiniz. Sitemizden cadence ve rich eskitme boyaları, eskitme kremi ve eskitme pudrası ve pastası satın alabilirsiniz.

Gösterilen: 1 ile 30 arası, toplam: 97 (4 Sayfa)