Menü
SEPET

Rölyef Pasta

Rölyef tekniği kendi başına bir resim yöntemi olmakla birlikte yaratıcı eller bu tekniği dekorasyon ve desenleme fikirleri ile buluşturmakta gecikmediler. Tekniğin rölyef pasta olarak anılmasının sebebi pasta kreması gibi malzeme kullanılarak yapılmasıdır. Kulağa lezzetli geliyor öyle değil mi? Ancak bu çalışmalar midenizi değil ruhunuzu doyurmayı hedefliyor. Gelin sizlere rölyef pasta hakkında bilgiler ve ipuçları verelim.

Kelime olarak kabartma anlamı taşıyan rölyef ile üç boyutlu desenler elde edilir. Bu şekilde daha canlı tasvirler oluşturulabilir. Aynı zamanda yüzey üzerine derinlik de verilebilir.

Bu sebeple dikkat etmeniz gereken en önemli nokta rölyef uygulayacağınız yüzeyin iyice zımparalanıp temizlenmiş olmasıdır. Zira pürüzler ve tozlar üniform bir desen elde etmenize engel olacak ve hatta deseninize de yer yer zarar verecektir.

Eğer daha önce rölyef pasta kullanmadıysanız önce küçük yüzeylerde, basit ve az derinlikli kalıpları kullanın. Eliniz alıştıktan sonra daha büyük yüzeylerde daha komplike çalışmalar yapabilir, ustalık gerektiren işlerin altından rahatlıkla kalkabilirsiniz.

Kullanacağınız desen kalıbını ya da stencil şablonu düzgünce sabitlemelisiniz. En ufak bir kayma deseninizi etkileyecek ve dolayısıyla sonucu değiştirecektir. Aynı zamanda kullandığınız sabitleme yöntemi kolay çıkarılabilir de olmalıdır. Objenize desen kazandırmak isterken zarar vermeyi istemezsiniz. Bunun için sağlam fakat basit yapıdaki bantları kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde çalıştığınız yüzey de mutlaka sabit ve düz olmalıdır. Geniş çalışma alanları size daha rahat üretim imkanı tanır. Zira rölyef pastası için, kalıba dökmek için ve kurutma için ayrı alanlara ihtiyaç duyacaksınız.

Rölyef pasta ile hazırladığınız desene kuruması için yeterli süre tanımalısınız. Bu süre en az bir gün olmakla birlikte, bundan daha fazla bekleyen rölyeflerde çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Henüz sertleşip kurumamış desen üzerinde çalışma yapmak deseninize zarar verecektir.

Kuruyan rölyeften kalıp çıkarılırken nazik davranmak gerekir. Bu sebeple çok derin kalıplar kullanılmamaktadır. Hem görüntü olarak abartılıdır, hem de pratik açıdan kullanışsız ve uygulaması zordur. Kaliteli ve elastik bir kalıp, obje üzerinden kolaylıkla sıyrılır.

Desen oluştuktan sonra boyama işlemi arzu edilirse yine sert darbelerden ve kaba materyallerden uzak durmak akıllıca olacaktır. Bu tarz küçük önlemler rölyefin ömrünü de uzatacaktır.

Son olarak uygun vernik seçimiyle güzel bir bitiş yapabilir ve deseninizle birlikte objenizin de dış etkilere karşı daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Sitemizde rich ve cadence marka kumaş, multidecor modeling, titanyum, taş efekti, style matt shabby chic ve kontür rölyef pasta çeşitleriniz bulabilirsiniz.

Gösterilen: 1 ile 30 arası, toplam: 89 (3 Sayfa)