Menü
SEPET

Duvar Stencil Şablonları Çeşitleri

Duvar stencil uygulamaları, tatbiki oldukça basit olduğundan tüm hobi detaylarında rahatlıkla kullanılabilmektedir.  Önceleri yalnızca ahşap, plastik yüzeylere sahip küçük objeler üzerine uygulanan stencil duvar örnekleri ile de önce sokaklara yayıldı, ardından evlere girmeyi başardı.

Başlangıçta asi bir ruhun dışavurum şekli olan stencil ile duvar boyama, basit figürler ve sloganlara sahipti;  zira illegaldi ve  kısa zamanda, dar bir alanda en vurucu etkiyi yakalamak amaçlandığından az figür ve kelime ile çok büyük fikirleri aktarması mühimdi. Bu şekilde hızlı çalışmak, kullanılan boya malzemeleri ve hantal fırçalar ile pek istendiği kadar mümkün olmuyordu. Bu durum, sprey boyaların yolunu açmakla kalmadı, daha kaliteli boyaların ve boya malzemelerinin üretimini sağladı. Böylelikle halihazırda duvar stencil şablonları ile oldukça kolaylaşmış olan duvar stencil uygulaması iyice hız kazanarak yaygınlaşmış oldu.

En Şık Duvar Boyama Şablonu Çeşitleri

Akademik makalelerde ve sanat literatüründe bu akım, stencil olarak değil pochoir olarak geçer. Ancak bu akademik kabullenme süreci oldukça sancılı ve uzun sürmüştür. Klasik her sanat anlayışında olduğu gibi bu yeni ve sıradışı desenleme tekniği uzun süre sanat olarak kabul edilmemiş, sokaklara mahkum edilmiştir. Ancak bu durum tam tersine yaratıcılığı  körüklemiş, önceleri birer figür ya da slogandan oluşan duvar şablonları, gün geçtikçe daha fazla detay kazanmış ve protest pop kültürden rönesans tablolarına kadar uzanan bir skalada kendini yansıtmaya başlamıştır. Öyle ki bir binanın duvarında duvar boyama şablonu kullanılarak yapılmış bir Mona Lisa görmek oldukça olası bir hale gelmiştir ve bu durum artık hiç şaşırtıcı değildir.

Stencil akımının böylesi geniş bir alanda kendini göstermeye başlamasıyla yavaş yavaş eski binaların dış duvarlarından evlerin içlerine doğru yayılmasına ön ayak olmuştur. İnsanlar oldukça ağır, bakımı zor ve maliyetli duvar kağıtları yerine büyü, enli stencillerle tekrarlayan desenlerle çok daha modern görünümlü ve şık duvarlar elde edebildiklerini farkettiklerinde ise artık stencil için altın çağ başlamış demekti.

Toplumun en marjinal kesimindeki bir insan için de, en klasik zevklere sahip bir ev hanımı için de seçenekler oluşmaya başlamıştı. Birbirinin kopyası duvar kağıtları ve dekorasyonlarından sıkılan insanlar için bu özel üretim stencil ve duvar şablonları yepyeni bir soluktu ve dekorasyon dünyasında çığır açmıştı. Sizler de evlerinize ve tüm yaşam, çalışma alanlarınıza yepyeni stencil modelleri ile yeni bir form kazandırmak için Hobidünya’ya davetlisiniz.

Gösterilen: 1 ile 30 arası, toplam: 47 (2 Sayfa)