Boncuk İplikleri

Boncukla yapılan aksesuarların kullanım alanı oldukça geniştir. Elbise üzerinde, evde veya iş yerinde, hediyelik olarak kullanımı oldukça yaygındır. Boncuklarla aksesuar yapmak için özel boncuk ipliği kullanılır. Bu ipler sayesinde farklı renklerle daha zenginleştirilen aksesuarlar daha farklı alanlarda da kullanılabilir. Bu aksesuarları yapmak için özel bir ortama veya atölyeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Gerekli malzemeler temin edilerek her ortamda yapılabilir.

Boncuk dokuma işi yapılırken kullanılan tığ için özel olarak boncuk örme ipi diye bilinen miyuki ipi kullanılır. Bu ipin kopmaya dayanaklı bir yapısı vardır ve bileklik takı ve diğer aksesuarların yapımında kullanılır.

Sık Kullanılan Boncuk İpi Çeşitleri

Boncuk aksesuarları için kullanılan ipler genellikle küçük boy, ince ve naylon iplerdir. İpler boncuk içinden geçeceği için aksesuar yapılırken kullanılan iplerin bu tarz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanılan boncukların boyutuna göre kopmaya dayanıklı miyuki boncuk ipi rengi ve kalınlığı değişkenlik gösterebilir.

Aksesuar yaparken kullanılan boncuk ipliklerinin boncuğun rengine uygun olması, kopmaya dayanıklı olması, kullanacağınız malzemeye göre iğne veya tığdan geçecek kalınlıkta olması ve pürüzsüz olması gerekiyor. Bunları sağladığınız taktirde aksesuar yapımı oldukça zevkli ve basit bir hale gelecektir.

Boncuk ipleriyle aksesuar yapılırken yabalı boncuk işleme ipliği kullanmaya özen gösterilmelidir. Bu iplikler hem kopmaya karşı dayanıklı hem de boncuk işi için gerekli olan naylon vasfını taşımaktadırlar.

Kopmayan Boncuk İpi Hangileridir?

Boncuklarla yapılan aksesuarlarda daha çok, kopmayan ipler tercih edilmelidir. Piyasada kopmayan boncuk ipi olarak belirtilen iplerin çoğu bu vasfı taşımamaktadır. Sağlam aksesuarlar için ciddi araştırma yapmak ve bilenlerden fikir almak gerekiyor. Paraşüt ipleri, mumlu ipler, deri ipler, misina tarzı ipler kopmayan boncuk ipi olarak bilinir. Bu saydığımız ipler kullanıldığı taktirde yapılan aksesuarlar daha dayanıklı ve uzun ömürlü olacaktır.

Boncuk aksesuarları için kullanılan ipler özel olarak alınmalı herhangi bir ip kullanılmamalıdır. Ayrıca evde kendi başınıza yapacağınız aksesuarlar sayesinde tam da istediğiniz şekilde aksesuarlara sahip olabilirsiniz. Dükkân dükkân gezerek bulamayacağınız aksesuara bu sayede sahip olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta aksesuarlar için kullanılan iplerin sağlam, kopmayan, naylon boncuk işleme ipi olmasıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR