Dekupaj, geleneksel olarak peçete üzerinde aktarılarak yapılırdı. Dokusunun yumuşak olması ve maliyetinin düşüklüğü sebebiyle tercih edilen bu materyal aynı zamanda yapısal olarak çok dayanıklı olmaması sebebiyle bir takım sorunlara yol açabiliyor; yüzey üzerine uygulanırken yırtılma, katlanma ve benzeri dekupaj hataları sıklıkla görülüyordu. Pirinç dekupaj kağıdı temel olarak bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilip üretilerek hobi ustalarının kullanımına sunuldu.

Peki, pirinç dekupaj tam olarak nedir? Peçete kadar zarif ve yumuşak bir dokuya sahip olan pirinç dekupaj kağıdı, peçete kadar kolay parçalanmaz; uygulama rahatlığı sağlar. Aynı zamanda pirinç dekupaj kağıtları, diğer dekupaj kağıtlarıyla kıyaslandığında oldukça incedir. Bu nedenle yüzey üzerinde seviye farkı yaratmayacağından, çok daha doğal bir görünüm verir. Tatbik edilen desenin adeta yüzeyin bir parçasıymış gibi durması açısından tercih edilen peçete için vazgeçilmez ve mükemmel bir alternatif oluşturmuştur.

Çeşitli Yüzeylere Uygun Pirinç Dekopaj Kağıdı Modelleri

Pirinç kağıtları kendi dokusuna özel olarak geliştirilmiş bir tutkal tipiyle birlikte kullanılmaktadır. Tutkalı da aynı şekilde oldukça ince ve yumuşak bir dokuya sahiptir, neredeyse ipek hissi vermektedir. Bu yüzden tatbiki oldukça kolay ve keyiflidir. Pirinç kağıdı ve yüzey arasında oluşması beklenen hava kabarcıkları ve boşlukların daha işlemin başında minimuma inmesini sağlar. Pirinç dekupaj kağıdının diğer kağıtlarla kıyaslandığında daha avantajlı olmasının bir diğer nedeni ise aklınıza gelebilecek bütün yüzeylere yapıştırılabilir özellikte olmasıdır.

Ahşap yüzeylerin yanında, plastikler, metaller ve hatta bazı deri ve benzeri sert kumaşlar üzerine de rahatlıkla tatbik edilebilir. Çok eskimiş ve sıradan görünen, demode olmuş deri çantanız, kolaylıkla modern ve yepyeni bir görünüm kazanabilir. Diğer dekupaj tekniklerinde olduğu gibi pirinç dekopaj kağıdının kullanımında da yüzeyin önceden boyanmış olması tavsiye edilir ki alttan kötü görüntü oluşmasın. Bu konuda akrilik boyalar en büyük yardımcınızdır. Zira uygulaması ve kullanması kolay, kapatıcılığı ise oldukça yüksektir. Hobi ürünleri söz konusu olduğunda önce çıkan markalardan cadence ve rich dekopaj kağıdı konusunda da önde gelmekte ve kalite bakımından da sıklıkla tercih edilmektedir.  Her tür marka ve kaliteye Hobidünya güvencesiyle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR