Menü
SEPET

Dekopaj Kağıtları ve Çeşitleri

Dekupajın aslı Fransızca ‘decoupage’ kelimesi olup, esasında oymacılık işlerini tanımlamaktadır. Ancak dilimizde birden fazla teknikte adı geçmektedir. Halk arasında ise genel olarak bilinirliği, ahşap ve benzeri yüzeyler üzerine yapıştırılmak üzere kesilmiş desenler ve bunların tatbikinden kaynaklanır. Dekupaj düşünüldüğünün aksine dünyadaki en kolay uygulanabilir dekorasyon tekniklerinden biridir. Elinizde bir dekupaj kağıdı ve bir de dekupaj tutkalı varsa, kusursuz sonucu elde etmeniz işten bile değildir.  Bu teknikte diğer tekniklerden farklı olarak tamamıyla boyanmış ve hazırlanmış bir yüzeye ihtiyaç duyulur. Zira kullanılan dekopaj kağıdı yüzeyi tamamen kapatmayacak, yer yer yapıştırılarak bir kompozisyon oluşturması sağlanacaktır. Bu sebeple arada açık alanlar kalacaktır. Bu yüzden fon niteliğine sahip bir boyama yaparak işe başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz renge uygun dekopaj modelleri veya dekopaj desenleri ise Hobidünya’nın sınırsız seçeneklerin arasında yer almaktadır. Tek yapmanız gereken, dekorasyon fikrinize uygun dekupaj desenleri ve modellerini seçerek dekupaj kağıdı kullanıp dekore etmek istediğiniz yüzeye aktarmaktır.

Dekupaj malzemeleri arasında cadence ve rich dekopaj kağıdı oldukça revaçta olmakla birlikte Hobidünya’da sizlere özel fiyatlar ve seçeneklerle beğeninize sunulmuştur. Yüzeyinizi boyayıp, istediğiniz desene kağıtta sahip olduktan sonra kenarlarında beyazları kalmayacak şekilde kesmelisiniz. Dekupaj söz konusu olduğunda genellikle en çok zaman alan ve sabır isteyen kısım kesme işlemidir. Kesilen resmin arka yüzüne dekupaj için tutkal tatbik edilir, homojen biçimde ve yeterli oranda dağıtılmış olması mühimdir. Daha sonra tutkal uygulanmış resmi, boyadığınız yüzeye yapıştırın. Üzerine bir süre basınç uygulamanız, hiçbir şekilde hava kabarcığı vs kalmaması, desenin yüzeye tamamen yapışması açısından önemlidir.

Dekoratif Dekupaj Modelleri

Kuruduktan sonra üzerine vernik uygulayarak dekupaj ile elde ettiğiniz sanat eserini ölümsüzleştirerek ömrünü uzatabilirsiniz. Vernik uygulaması özellikle desen kağıdı ile yüzey arasında seviye farkını kapatıp herhangi bir sürtünme ve sair etki ile soyulup, çıkmasını engellemek açısından önemlidir. Hatta bu sebeple birden fazla kat vernik uygulamanız tavsiye edilir ki seviye farkı milimetrik dahi olsa ortadan kalkmış olsun ve sonuç olarak pürüzsüz, dümdüz bir yüzey elde etmiş olun. Yekpare olması, görüleceği üzere hem dekupaj modelleri görünümü hem de kullanım açısından çok önemlidir. Kullanacağınız verniğin cinsi kullanacağınız desen ve tasarımınız açısından değişkenlikler gösterebilir. Retro, daha eskiye ait tasarım ve modeller, parlak ve çok katlı, derinlik veren vernikleri rahatlıkla kaldırabilir.

Eskinin ihtişamını kolaylıkla elde etmiş olursunuz. Ancak daha modern hatta fütüristik parçalar da bu uygulama, eşyanın bütünlüğünü bozabilir. Bu sebeple en fazla bir ya da iki kat olarak tatbik edilmiş, parlaklığa sahip olmayan hatta ve hatta tamamen mat vernik kullanmak daha doğru olacaktır. Görüyorsunuz, seçimlerinizde meydana gelecek en küçük değişiklik dahi eşyanızın ve dolayısıyla yaşam alanınızın üzerinde çok büyük etkiye sahip olacaktır.

Gösterilen: 1 ile 30 arası, toplam: 44 (2 Sayfa)